Łatwa i kreatywna captcha?

Captcha to powszechnie stosowane zabezpieczenie na stronach internetowych, mające na celu zablokowanie robotom przesłanie formularza na stronie www. Często captchę wykorzystuje się, aby uniknąć spamu na blogach, forach internetowych, blokując próby rejestracji lub logowania przez automaty, czy też masowego zbierania danych (np. CEIDG, inne wyszukiwarki).

Przykładowe captche

Najpowszechniejsza, a zarazem najbardziej uciążliwa dla użytkownika forma to przepisywanie liter i/lub cyfr z obrazka (lub ich odsłuchiwanie) w przeróżnych wersjach. Względnie skomplikowaną captchę wprowadzono w wyszukiwarce wpisów CEIDG. W tym wypadku do przepisania są trzy pola, z których kolejne wczytują się dopiero po wypełnieniu poprzedzającego pola. Największym problemem jest rozróżnienie, czy wyświetlana jest wielka, czy mała litera (szczególnie np. dla z, x, c).

captcha_ceidg

Podobnie tekstowa wersja wykorzystywana jest w ramach mechanizmu reCaptcha, gdzie w tekście mogą zarówno pojawiać się mało wyraźne cyfry lub bardzo finezyjnie wyświetlane wyrazy, z którymi w jednej z poniższych wersji na pewno się spotkaliście.

recaptcha_style

Screen: https://developers.google.com/recaptcha/old/docs/customization

Podobnego typu tekstową captchę wykorzystuje Google w samych wynikach wyszukiwania, jeśli z tego samego adresu IP następuje nienaturalnie dużo zapytań w krótkich odstępach czasu:

google_captcha

A może by tak bardziej kreatywnie?

Nawet jeżeli na captchę w innej niż tekstowa wersji trzeba poświęcić podobną ilość czasu (a zazwyczaj zajmuje go zdecydowanie mniej), przyjemniej z perspektywy użytkownika, gdy w formularzu pojawi się rozwiązanie bardziej kreatywne niż przepisywanie literek.

Kolejnym minusem tekstowej wersji jest zupełnie niewygodna obsługa na urządzeniach mobilnych, które przecież stopniowo wypierają tradycyjne komputery. W tym wypadku ciekawiej wypadają rozwiązania wykorzystujące przesuwanie poszczególnych elementów. Ten sposób weryfikacji proponuje np. narzędzie Key Captcha, w którym to należy do obrazka dopasować dwa brakujące puzzle; suwakiem lub w tradycyjny sposób.

captcha_przed

captcha_po

Autorska captcha dla Wygoda Travel

Na stworzonej przez nas stronie dla biura podróży Wygoda Travel wdrożyliśmy rozwiązanie, które w prosty i nieinwazyjny sposób działa zarówno na urządzeniach desktopowych, jak i mobilnych. W formularzu rejestracji pojawia się 5 elementów oraz tekst z informacją, który z nich należy przeciągnąć do oznaczonego pola. Postawiliśmy na prostotę i kreatywność, a także powiązanie tematyczne.

captcha_wygoda

Jesteśmy ciekawi jakie macie doświadczenia z napotkanymi przez Was captchami – zarówno tymi ciężkimi, jak i prostymi i przyjemnymi w użyciu. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach.